У Броду је данас обиљежен Дан општине и 30 година од ослобођења. У знак поштовања и сјећања на погинуле борце и јединице Војске Републике Српске које су прије три деценије ослободиле Брод, који је од маја до октобра 1992.године био под окупацијом регуларне војске Хрватске и паравојних хрватско-муслиманских јединица, код централног спомен обиљежја служен је молитвени помен и одата почаст свим жртвама рата, а вијенци су положени и код бисте генерала Славка Лисице који је командовао операцијама за ослобођење ове општине.
Начелник Брода Зоран Видић, истакао је да је Брод мјесто у којем се гаји култ сјећања, у којем се учи о историјским догађајима из деведестих година прошлог вијека, и да не сумња да ће и будуће генерације његовати традицију.
-Брод је био међу најразрушенијим општинама у Републици Српској и БиХ, 99 одсто српских кућа је било порушено. Вратили смо се на згаришта. Нико други то није поправио него народ наше општине с великим муком и радом-, рекао је Видић.
Видић је истакао да је 7.октобар дан ослобођења, мира, слободе.
-И данас, као 1992 када смо се бранили, потребно је да будемо заједно, да радимо и изграђујемо просперитетно друштво. У Броду око тих најважнијих питања увијек можемо да се окупимо -, поручио је Видић
Честитајући суграђанима Дан општине начелник Видић је истакао да Брод има довољно добрих и одлучних људи да ову локалну заједницу учине економски јачом и још бољим мјестом за живот.
Након помена на Тргу патријарха Павла, у амфитетару СШЦ ”Никола Тесла” одржана је Свечана сједница СО Брод, на којој су заслужнима уручена највиша општинска признања.
Предсједник Скупштине општине Александар Крушкоњић је рекао да му је била част водити сједницу, за коју је казао да је протекла достојанствено, како и заслужује. Он је нагласио да је ово посебан дан за Брод.
-Задовољни смо што смо ту гдје јесмо, знамо да цијенимо ово што имамо и вјерујем да ће тако бити и у будућности-,изјавио је Крушкоњић.
Он је изразио задовољство што је највише општинско признање додијељено општинској Борачкој организацији.
-Ко је дао највише за слободу ако не породице погинулих, ратни војни инвалиди и борци Војске Републике Српске. И на овај скроман начин желимо им исказати признање-, додао је Крушкоњић.
На основу одлуке Скупштине оптине Брод, Повеља Покров Пресвете Богородице додијељена је општинској Борачкој организацији Брод, а Седмооктобарска Повеља Одборима погинулих бораца и ратних војних инвалида Борачке организације.
-Ово је признање за све наше категорије. Нећемо изневјерити указано повјерење, а наш рад ће бити још успјешнији на добробит категорије становништва које заступамо-, рекао је Радослав Кокић предсједник Скупштине Борачке организације.
Захвалнице као облик признања које се додјељују за континуирану активност у поједним областима живота и рада додијељене су планинарском друштву „Вучјак“ из Брода које годинама одржава планинарске сусрете на Вучијаку и промовише природне љепоте бродског краја. Друштво окупља суграђане свих старосних доби, промовише здрав начин живота, те учествује и организује хуманитарне акције.
Захвалница је додијељена и Радмили Јовишић пензионисаној медицинској сестри из Брода чији се доприс заједници, поред редовног рада у струци, огледа у ангажовању на збрињавању бораца за вријеме ратних дејстава.
Денису Бојићу, режисеру филма „Свједок“ такође је уручена захвалница, јер је својим трудом учинио да рад генерала Зорана Станковића буде овјековјечен документарним филмом, заснованим на истини о љидима који су страдали на простору Брода и Републике Српске.
Гераничној полицији –јединици Брод, захвалница је додијељена за несебичан друштвени допринос за вријеме трајања пандемије корона вируса.
Посебну захвалницу начелник општине додијелио је Гизели Хајм и Драгану Станисављевићу за уручену донацију бродском Дому здравља,која је допринијела бољим условима рада у овој установи.
ПН