blank

 Ministar energetike i rudarstva Vlade Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da Vlada sprema dokumentaciju kojom ide u poništavanje odluke prema kojoj mora biti isplaćena odšteta slovenačkoj firmi “Vijadukt” kojoj je data i oduzeta dozvola za koncesiju, te da se mora utvrditi odgovornost svih koji su učesnici u tom predmetu i postupku.

“Mislim da se ne smijemo predati. To je banditska formacija koja je napala Repubiku Srpsku i BiH. Tašna-mašna firma u međunarodnoj arbitraži u Vašingtonu je dobila spor protiv države BiH. Zamislite apsurd u kome argumenti koje smo iznijeli nisu uopšte uvaženi i da je šteta toj firmi dosuđena u tom iznosu, a da oni u realnom iznosu nisu uložili ni 150.000 KM”, izjavio je Đokić novinarima u Derventi.

On je dodao da je firma skoro 20 godina u zakupu poslovnog prostora u Banjaluci, od čega je samo četiri mjeseca plaćala zakup.

“Oni nisu imali novac da plaćaju zakup poslovnog prostora, a dobiju arbitražu kojom terete BiH i prenosi se na Republiku Srpsku za 96 miliona maraka”, naveo je Đokić.

On je istakao da se ne može oteti utisku da je “iza toga politika, neki politički uticaj i djelovanje, imajući u vidu da je odluka donesena u februaru 2021. godine, a da je objavljena u apriliu ove godine.

“Šta se radilo sa tom odlukom 14 mjeseci, da se nije imala namjera da se pred ove izbore ubaci u BiH kao veoma teška tema”, rekao je Đokić.

On je naglasio da je riječ o velikoj novčanoj vrijednosti koju bi Republika Srpska trebalo da plati i dodao da se mora spremati da ima taj novac, ali istovremeno se i boriti za zaštitu svog interesa.

“Vjerujem da je duboko povrijeđen naš interes, nepravednim razmatranjem činjenica koje smo putem svog pravnog tima iznijeli. Zalažem se, apsolutno, s obzirom da je riječ o ozbiljnom predmetu, da se mora utvrditi odgovornost svih koji su učesnici u tom predmetu i postupku, da smo dovedeni u takvu situaciju da imamo taj problem”, rekao je Đokić.

blank

On je naveo da je prvi pogrešan potez napravljen još 2004. godine i da je kasnije bilo još više.

“Od prvog poteza 2004. godine kada je dodijeljena koncesija firmi `tašna- mašna` i koja ničim nije dokazala da može da realizuje projekat od 166 miliona evra. Niko nije procijenio da li ta firma može da plaća zakup poslovnog prostora, a kamoli da skupi 166 miliona, koliko je bila procijenjena vrijednost toga projekta”, zaključio je Đokić.

Vlada Republike Srpske na sjednici 25. maja zadužila je sve nadležne institucije i advokatski tim da iskoriste sve raspoložive pravne mehanizme s ciljem davanja adekvatnog odgovora na presudu u arbitražnom sporu u predmetu “Vijadukt” i zaštite interesa Republike Srpske.

Vlada se upoznala o informaciji o aktivnostima u vezi sa projektima hidroenergetskog sistema Vrbas i male hidroelektrane Bočac dva na rijeci Vrbas i u vezi sa odlukom Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova /ICSID/ u arbitražnom sporu ARB/16/36, saopšteno je tada iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

PN

blank