U Paraćinu, gradu u kojem su otkrivene najstariji dokazi pismenosti na svijetu, gdje su otkrivene prve glinene ploče sa slovnim pismom /starosti preko 7.500 godina/, 19.juna dodijeljena je nagrada za životno delo – RAVANIČANIN, istaknutim srpskim kulturolozima i književnicima.

Srpska duhovna akademija, institucija od nacionalnog značaja i integriteta, osnovana u Paraćinu, 2005.godine, u saradnji sa Udruženjem književnika Srbije, uz učešće eminentnih srpskih književnika i intelektualaca, po 16. put je uručila ova vrijedna priznanja.

Priznanje RAVANIČANIN, ustanovljeno je u znak poštovanja i sjećanja na trojicu srednjevjekovnih monaha, koji su od bitke na Kosovu do Velike seobe Srba, u manastiru Ravanici živjeli i pisali, držali luču pismenosti, duhovnosti i kulture, skromno se potpisujući kao Ravaničan 1, Ravaničanin 2 i Ravaničanin 3. Oni su ostavili ne samo veoma bitne istorijske podatke iz tog vremena, već su i sami stvarali.

RAVANIČANIN je nagrada za životno djelo i nosi sobom status akademika Srpske duhovne akademije.

Među nagrađenim kulturnim poslenicima je i književnik Majo Danilović, porijeklom iz Dervente. Nagrada mu se dodjeljuje za ukupan doprinos srpskom pjesništvu i ličan doprinos oživljavanju estradnog, trubadurskog pjesništva.

Majo Danilović je književnik i član Svjetske akademije za poeziju, osnovane pod patronatom UNESCO u Veroni, Italija, kao jedini pjesnik sa Balkana, među 60 istaknutih pisaca iz cijelog svijeta, među kojim su i tri Nobelovca. Živi i stvara u Beogradu, objavivši do sada 12 samostalnih knjiga. Pjesme su mu objavljivane širom svijeta u antologijama, časopisima, prevođene na nekoliko jezika i višestruko nagrađivane.

Pored Danilovića, ovo prestižno priznanje uručeno je i kulturologu, prof. dr Bošku Suvajdžiću, književnicima Ljiljani Stamenković,  Radenku Bjelanoviću i Katarini Kostić, dok je nagradu za najbolju prvu knjigu – PESNIČKA HRISOVULJA, zaslužila dr. sci Zorica Petrašinović.